با اقدامات اولیه شرکت مخابرات ایران و همراه اول؛ ارایه خدمات تلفن همراه در ایران 20 ساله شد | سیم کارت

با اقدامات اولیه شرکت مخابرات ایران و همراه اول؛ ارایه خدمات تلفن همراه در ایران 20 ساله شد

 با اقدامات اولیه شرکت مخابرات ایران و همراه اول؛ ارایه خدمات تلفن همراه در ایران 20 ساله شد

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، 20 سال پیش در چنین روزی (19 مرداد 1373) با واگذاری 4 سیم کارت به کارکنان نهاد ریاست جمهوری، رسماً عرضه سیم کارت تلفن همراه در ایران آغاز شد.

بهره برداری از اولین فاز شبکه تلفن همراه کشور، در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد. به دنبال استقبال غیرمنتظره و بی نظیر مردم از این پدیده، شرکت مخابرات ایران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به کل کشور بر آمد.
بنابراین با توجه به نیاز و تقاضای مردم ، فعالیتهایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.

در ادامه این برنامه هیئت وزیـــران بنا بــه پیشنهــاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اساسنامه شرکت ارتباطات سیار را با سرمایه 2000میلیارد ریال تصویب کرد و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیارایران واگذار شد.

با جدی شدن خصوصی‌سازی صنعت مخابرات کشور و اهمیت حضور در بازار رقابت تجاری، این شرکت از سال 1386، دارای «نام»، «نشان»، «رنگ» و «شعار» تجاری وی‍ژه خود شد. همچنین در سال 1389 پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.

هم اکنون شرکت ارتباطات سیار ایران بیش از 66 میلیون مشترک در 1239 شهر و بیش از 70هزار کیلومتر از جاده های کشور پوشش دارد. ضریب نفوذ این اپراتور 75درصد و ارتباط رومینگ بین الملل آن با 271 اپراتور در 112 کشور جهان برقرار است. گرچه همراه اول پیشتاز عرضه سیم کارت در کشور بوده است، ولی با نوسازی شبکه خود که جشن آن 9 بهمن سال 91 با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، بروزترین تجهیزات شبکه تلفن همراه کشور را داراست.

گفتنی است هنگامی که در سال 1373، همراه اول عرضه سیم کارت را در کشور آغاز کرد؛ ایران در منطقه پیشتاز بود و در جهان نیز تلفن همراه تکنولوژی نوینی محسوب می شد. نسل سوم تلفن همراه در حالی با تأخیر وارد کشور شده است که برخی کشورها در حال آماده سازی برای راه اندازی نسل پنجم تلفن همراه هستند.

همراه اول به محض دریافت مجوز و فرکانس های مورد نیاز از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در کوتاه ترین زمان ممکن، امکان برخورداری از مزایای نسل های جدیدتر(نسل 3 و 4) را برای مشترکین خود فراهم می کند.تاریخ ثبت: یکشنبه, 01 تیر 1399 ---
منبع : http://tct.ir