مجله سیم کارت

هک شدن دیتای اپراتور رایتل

0 169

رایتل از اپراتور های فعال در حوزه سیم کارت در کشور است . سیم کارت رایتل در حوزه اینترنت و خدمات مخابراتی فعال است . طبق خبر در خرداد سال 1399 که اطلاعات 5.5 میلیون کاربر این اپراتور لو رفته است و بین کاربران اینترنتی در حال دست به دست شدن است . هک شدن دیتای اپراتور رایتل باعث درز این اطلاعات شده است . 12 خرداد ماه 1399 طبق خبر ها فردی ادعا کرده است که به دیتای این اپراتور دسترسی پیدا کرده است .

برای جلوگیری از انتشار دیتا از این اپراتور تقاضای 5 بیت کوین کرده است . اگر “رایتل” با درخواست این فرد موافقت کند و اقدام به پرداخت آن کند . این اطلاعات در اختیار این اپراتور قرار می گیرد . البته باید این نکته را نیز عنوان کنیم که این نخستین بار نیست که هکر ها به پایگاه های مهم و سازمانی و شرکت ها نفوذ کرده اند . حالا نوبت اپراتور رایتل است که خبر نفوذ هکر ها به اطلاعات حساب مشترکانش ، در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود .
این فرد بعد از این که رایتل ( rightel ) از پرداخت این مبلغ ممانعت کرده است . برای فروش دیتا از طریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده است و رایتل این درخواست را تکذیب کرده است .

هک شدن دیتای اپراتور رایتل

تا به الان هیچ رکوردی به جز 9 رکورد منتشر از این اپراتور به دست نیامده است . که بررسی این 9 رکورد نشان می دهد که ، اطلاعات 6 رکورد آن بسیار قدیمی است . که عملا این مشترکین در شبکه رایتل فعال نیستند . از تعداد دیتای اعلامی سه رکورد فعال است که نشان می‌ دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است . مرکز ماهر درز اطلاعات رایتل را تایید کرده است به طوری که گزارش‌ ها نشان می‌ دهد ، اطلاعات متعلق به 4 سال پیش است و توسط عامل انسانی است .

رایتل در اطلاعات تکمیلی اعلام کرد : بررسی اولیه رایتل در خصوص عدد ادعا از هک شدن دیتای اپراتور رایتل این است . که این تعداد بسیار کمتر از پنج و نیم میلیون نفر بوده است.در هر حال رایتل مسئول حفاظت از داده‌ ی مشترکین است . باید برخورد  مسئولانه‌ ای از خود نشان دهد . در خصوص اطلاعات مشترکین طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد . رایتل از رسانه‌ ها خواسته است که تا روشن شدن موضوع از بروز هر گونه شایعه خود داری کرده و اخبار را فقط از طریق درگاه‌ های رایتل پیگیری کنند . با توجه به رسالت شرکت خدمات ارتباطی رایتل به منظور رعایت حقوق مشترکین و اخلاق‌ مداری اقدامات لازم قضایی برای برخورد با عاملان این موضوع با جدیت دنبال می ‌شود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.