مجله سیم کارت

کلاهبرداری جدید از طرح رجیستری

0 32

مبحث قابل تاملی که قبل از رجیستر کردن  تلفن همراه بیان می شد مربوط به جعل شناسه imei بود که باعث شد این طرح برای چندین مرحله به تعویق بیفتند.اما قبل از اجرا شدن طرح رجیستری تلفن همراه ، طراحان اعلام کردند که imei به هیچ وجه قابل کپی کردن نیست و اگر هم کپی شود بر روی گوشی اجرا نخواهد شد و یا نهایتا بر روی یک  "تلفن همراه" اعمال خواهد شد.اما متاسفانه اینبار نیز افرادی سودجو دست به کار شده و با جعل این شناسه موفق به فروش گوشی های قاچاق و مشکل دار شدند تا جایی که امروز کمیته ی رجیستری بار دیگر تائید کرد که imei جعل شده و بر روی گوشی های زیادی نیزاجرا شده است.این کمیته  در ادامه خاطر نشان کرد که گوشی های غیرمجاز که از طریق کدهای  جعلی imei فعال شده اند تا 3 روز دیگر غیرفعال خواهند شد.

در واقع این اولین جعل imei نیست و قبلا در مرداد 97 نیز این تخلف صورت گرفته بود  که توسط کمیته ی اجرایی بررسی های مربوطه صورت گرفت و با مجرمین این حیطه برخورد قاطع انجام گرفت.

در واقع با ثبت شناسه گوشی همراه و سیم کارت بعنوان یک زوج کد در سامانه همتا می باشد که در صورت عدم تطبیق یکی از این دو مورد گوشی همراه غیرفعال می شود.در اینصورت اگر گوشی جعلی یا تقلبی باشد دیگر نمی تواند از آن استفاده کند و اگر جعلی نباشد می تواند اقدام به ثبت در سامانه همتا نماید.که این روش می تواند موثریت روش در اجرای ضمانت اجرای این طرح باشد.

طبق اعلام کمیته ی اجرای طرح رجیستری تلفن همراه متاسفانه بعضی از سودجویان توانسته اند از طریق کپی کردن و بازنشانی شناسه های معتبر بر روی گوشی های غیر مجاز مانند گوشی های سرقت شده و یا قاچاق ، بر این طرح فائق آمده و موفق به فروختن گوشی های مشکل دار خود شوند. اما آنها غافل از این موضوع هستن که تمام گوشی های تقلبی پس از ثبت در شبکه های اپراتوری توسط سامانه همتا در مدت کوتاهی شناسایی و قطع خواهند شد.و افراد مجرم جهت رسیدگی  در اختیار نهادهای امنیتی و قضائی قرار خواهند گرفت.که این جرم می تواند شامل حداکثر 5 سال حبس  به همراه پرداخت نقدی باشد که در مراجع قضائی به آن پرداخته خواهد شد.

کمیته رجیستری اعلام کرده است که جهت جلوگیری از کلاهبرداری صورت گرفته و جلوگیری از هزینه های هنگفت گوشی های همراه یا هر دستگاه  سیم کارت خور بایستی در ابتدا از طریق سامانه همتا استعلام انجام داده  و حتما در حضور فروشنده گوشی را فعال نمائید. و حتماً فاکتور ممهور به مهر رسمی فروشگاه که شناسه IMEI تلفن همراه در آن درج شده است را دریافت نمایند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.