مجله سیم کارت

کد شارژ همراه اول چیست؟

0 471

همراه اول به عنوان اولین اپراتور سیم کارت در ایران فعالیت خود را با ارائه سیم کارت دائمی شروع و به مرور زمان و با توجه به نیاز جامعه شروع به ارائه خطوط اعتباری کرد. از نیازهای همیشگی یک دارنده سیم کارت اعتباری پس از خرید سیم کارت میتوان به "خرید شارژ" اشاره نمود، از اینرو دارندگان سیم کارت اعتباری همراه اول همواره برای استفاده مداوم از خط خود نیاز به "خرید شارژ همراه اول" دارند. اپراتور اول در راستای افزایش سطح رضایت مشتریان خود همواره تلاش بر این دارد تا رفع این نیاز را به کمک تکنولوژی روز برای مشترکین خود آسانتر کند. در این مقاله "نحوه شارژ همراه اول" را بصورت کامل برای شما بررسی میکنیم تا شما بتوانید از راحتترین راه کار های خرید شارژ استفاده کنید.
قدیمی ترین روش خرید شارژ همراه اول، خرید حضوری از خودپردازها، پوزها و خرید کارت شارژ این اپراتور است. اما امروزه با اضافه شدن راه های مدرن تر، سریعتر و راحت تر مثل شارژ آنلاین ، سامانه 9990 ، شارژ مستقیم همراه اول و یا استفاده از "کد شارژ همراه اول" (USSD کد) شما میتوانید نحوه شارژ سیم کارت همراه اول خود را به دلخواه خود انتخاب و خط خود را در کمترین زمان ممکن شارژ کنید. در ادامه تمامی روش های شارژ سیم کارت همراه اول را به دقت بررسی میکنیم.

استعلام شارژ همراه اول

استعلام شارژ همراه اول
قبل از خرید شارژ شما باید بتوانید از باقیمانده شارژ خود که همان اعتبار سیم کارت خود است اطلاع داشته باشید. به این منظور اپراتور اول چند راهکار تعبیه کرده تا مشترکین این شرکت بتوانند از باقیمانده شارژ همراه اول خود اطلاع پیدا کنند.1- کد استعلام شارژ همراه اول (USSD)
راحت ترین روش برای استعلام شارژ سیم کارت همراه اول خود استفاده از کد استعلام شارژ همراه اول است. با شماره گیری کد *140*11# و زدن دکمه تماس و یا شماره گیری *10*121# و زدن دکمه تماس پس از چند لحظه باقیمانده شارژ سیم کارت و همینطور مهلت استفاده از آن برای شما ارسال می شود. این روش کاملا رایگان بوده و تنها میزان اعتبار باقیمانده سیم کارت ارسال کننده کد دستوری را به شما اطلاع میدهد.
2- تلفن گویا 444
راه دیگر برای استعلام شارژ سیم کارت همراه اول خود تماس با شماره 444 از تلفن همراه خود است. پس از تماس با این شماره شما به تلفن گویا وصل میشوید که با فشردن شماره 2 میتوانید از باقیمانده شارژ همراه اول خود مطلع شوید. این روش کاملا رایگان بوده و شما میتوانید تنها از میزان شارژ باقیمانده سیم کارت همراه اول تماس گیرنده مطلع شوید.
3- سرویس همراه من
باقی مانده شارژ همراه اول
از دیگر خدمات ارائه شده از سوی همراه اول برای اطلاع از میزان اعتبار باقیمانده خط خود سرویس همراه من است. این سرویس نه تنها از طریق اپلیکیشن تخصصی همراه اول با عنوان همراه من بلکه از طریق سایت اختصاصی همراه من https://my.mci.ir/ نیز در دسترس مشترکین این اپراتور می باشد. مشترکین پس از ثبت نام در سایت همراه من و ورود به پنل خود میتوانند از میزان شارژ همراه اول خود مطلع شوند. مزیتی که این روش نسبت به روش های دیگر دارد این است که، درصورتی که مشترک مالک چند سیم کارت باشد میتواند از طریق این پنل از میزان شارژ تمامی سیم کارت های اعتباری که بنام خود است مطلع شود.

نحوه شارژ همراه اول

امروزه روش شارژ سیم کارت همراه اول اعتباری به لطف تکولوژی بسیار آسان شده و مشترکین میتوانند از بین چندین روش مختلف نحوه شارژ سیم کارت همراه اول خود را انتخاب کنند. بصورت کلی برای مشترکین اعتباری اپراتور اول دو روش خرید شارژ همراه اول وجود دارد، حضوری و غیر حضوری که هر کدام شامل چند روش شارژ کردن سیم کارت میشوند. در نحوه شارژ حضوری، حضور فیزیکی مشترک الزامی و رمز شارژ همراه اول نیز بصورت فیزیکی در اختیار مشترک قرار میگیرد اما در نحوه شارژ غیر خضوری شما نیازی به حضور فیزیکی در محل ندارید و میوانید بصورت مجازی خرید شارژ همراه اول خود را انجام دهید. یکی از مزایای خرید شارژ همراه اول بصورت مجازی استفاده از سرویس شارژ مستقیم همراه اول است، این سرویس این امکان را فراهم ساخته تا به منظور شارژ سیم کارت خود نیازی به وارد کردن کد شارژ همراه اول که شامل تعداد زیادی از ارقام هست نباشید و بدون نیاز به کد شارژ، سیم کارت خود را بصورت مستقیم و در کمترین زمان شارژ کنید.
1- کد خرید شارژ همراه اول (USSD)
خرید مستقیم شارژ همراه اول
یکی از راحت ترین، سریع ترین و رایج ترین روش های فعال سازی شارژ مستقیم همراه اول استفاده از کد های دستوری (USSD) است. امروزه شرکت های بسیاری هستند که کد های دستوری برای خرید شارژ در اختیار مشترکین قرار میدهند، ما در این مقاله تنها کد دستوری را به شما معرفی میکنیم که از سوی شرکت همراه اول معرفی شده و شما میتوانید از این طریق از خدمات شارژ مستقیم همراه اول استفاده کنید. با شماره گیری *1# و زدن دکمه تماس مبلغ شارژ مورد نظر خود را انتخاب کرده و به راحتی برای سیم کارت خود بدون وارد کردن کد شارژ اعتبار خریداری کرده اید. یکی دیگر از قابلیت های که این سامانه در اختیار شما قرار میدهد این است که شما میتوانید شارژ مستقیم را برای سیم کارت دیگری نیز خریداری کنید و از طریق خط خود خط دیگری را شارژ کنید.  گفتنی است استفاده از کد دستور *1# کاملا رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای مشترک ندارد.
2- مرکز پاسخگویی 9990
یکی دیگر از نحوه های شارژ سیم کارت همراه اول تماس با مرکز پاسخگویی این شرکت است. با شماره گیری 9990 از سیم کارت همراه اول و یا شماره گیری 09129990 از طریق تلفن ثابت و یا سیم کارت های غیر همراه اول میتوانید سیم کارت همراه اول خود را بصورت مستقیم و بدون نیاز به کد شارژ، شارژ کنید. در سامانه پاسخگویی خودکار 9990 نیز این امکان فراهم شده تا مشترکین درصورت نیاز بتوانند برای سیم کارت همراه اول دیگر نیز عملیات خرید شارژ مستقیم را انجام دهند. گفتنی است تماس با 9990 از طریق سیم کارت های همراه اول رایگان بوده و مشترکین اپراتور اول هزینه ای برای ارتباط با این سامانه پرداخت نمیکنند.
3- همراه من
همراه اول راهکار دیگری نیز برای خرید شارژ در اختیار مشترکین خود قرار داده است. مشترکین همراه اول برای خرید شارژ میتوانند به سرویس همراه من رجوع کنند. سرویس همراه من به منظور سهولت در ارائه خدمات به مشترکین سیم کارت های همراه اول ارائه شد، دارندگان سیم کارت های همراه اول میتوانند به این سرویس از دو طریق دسترسی داشته باشند، نصب نرم افزار همراه من بروی تلفن همراه خود و یا ورود به سایت همراه من به آدرس اینترنتی https://my.mci.ir/ مشترکین پس از ثبت نام و ورود به پنل کاربری مختص سیم کارت خود میتوانند اقدام به خرید شارژ مستقیم برای سیم کارت خود کنند. در این روش هم نیازی به وارد کردن کد شارژ همراه اول وجود ندارد و شارژ مستقیم صورت میگیرد. گفتنی است خرید شارژ مستقیم همراه اول از این روش تنها برای سیم کارت های به نام شما امکان پذیر است.
4- شارژ آنلاین
خرید شارژ آنلاین یکی از نحوه خرید شارژ همراه اول است. در حال حاضر سایت های زیادی وجود دارند که پنلی برای خرید شارژ آنلاین در اختیار مشترکین سیم کارت همراه اول قرار میدهند که معتبر ترین آنها پنل شارژ آنلاین همراه اول بوده که بصورت مستقیم شما میتوانید برای هر سیم کارت همراه اول اعتباری که مدنظر دارید شارژ خریداری کنید. مزیتی که خرید شارژ آنلاین از پنل همراه اول دارد دریافت 5% شارژ بیشتر از میزان بسته شارژ خریداری شده است، مشترکین همراه اول بعد از هر بار خرید شارژ از پنل آنلاین همراه اول به نشانی اینترنتی https://shop.mci.ir/charge میتوانند 5% بیشتر از میزان شارژ خریداری شده خود اعتبار دریافت میکنند.
5- خودپردازها و پایانه های فروش
تا به اینجا تمامی روش های خرید شارژ همراه اول بصورت غیر حضوری را بررسی کردیم، حال میخواهیم شروع به بررسی یکی از قدیمی ترین راه های خرید شارژ کنیم. میتوان گفت خرید شارژ از عابر بانک ها و دستگاه های پوز قدیمی ترین روش خرید شارژ است. مشترکین همراه اول میتوانند با مراجعه به اولین خودپرداز و یا پایانه های فروش در فروشگاه ها به راحتی شارژ مدنظر خود را دریافت کنند. تفاوت اصلی خرید شارژ از روش حضوری با روش غیر حضوری دریافت رمز شارژ همراه اول است که برای شارژ شدن سیم کارت خود باید رمز شارژ را در تلفن همراه خود وارد کنید. برای ثبت کردن رمز شارژ خریداری شده شما تنها لازم است ابتدا کد شارژ همراه اول و سپس رمز شارژ را به ترتیب روبرو وارد کنید، شماره گیری # رمز شارژ#*140* و زدن دکمه تماس راه دیگری هم وجود دارد تا شما از رمز شارژ خود استفاده کنید، تماس با سامانه 444، با شماره گیری 444 از سیم کارت خود دیگر نیازی نیست تا از کد شارژ همراه اول استفاده کنید، میتوانید تنها رمز شارژ خریداری شده را در سامانه درج کنید و سیم کارت خود را شارژ کنید.
6- خرید کارت شارژ
کد شارژ همراه اول
آخرین نحوه خرید شارژ همراه اول استفاده از کارت شارژ هایی است که بفروش میرسند، شما با خرید یک کارت شارژ همراه اول بصورت آماده میتوانید از رمز شارژ درج شده در آن استفاده کنید. روش فعال سازی این رمز شارژ نیز دقیقا مشابه فعال سازی رمز شارژ خریداری شده از پوز یا عابر بانک است. استفاده از کد شارژ همراه اول: شماره گیری # رمز شارژ#*140* و زدن دکمه تماس و یا تماس با سامانه 444: شماره گیری 444 از سیم کارت خود و درج رمز شارژ

چرا سیم کارت شارژ نمیشود؟

گاها مشترکین سیم کارت اعتباری به این مشکل برخورد میکنند که پس از خرید شارژ، نمی توانند از شارژ خریداری شده خود به هر روشی استفاده کنند، به عبارت دیگر سیم کارت اعتباری آنها شارژ نمیشود! دلایل این اتفاق متفاوت است و بسیار آسان رفع میگردد.
1- لیست سیاه:
یکی از رایج ترین دلایل شارژ نشدن سیم کارت، قرار گرفتن سیم کارت در لیست سیاه همراه اول است. این حالت تنها در زمانی رخ میدهد که مشترک رمز شارژ خریداری شده را بیش از 4 بار بصورت اشتباه وارد کند، این اشتباه موجب قفل شدن آن سیم کارت شده و سیم کارت در لیست سیاه همراه اول قرار میگیرد، پس از قفل شدن سیم کارت قادر به شارژ نمباشد. برای رفع این مشکل مشترک ناچار است تا سیم کارت اعتباری خود را از لیست سیاه خارج کند. خارج کردن سیم کارت از لیست سیاه دو راه کار ساده دارد:
حضوری: مالک سیم کارت میتواند با به همراه داشتن مدارک شناسایی به دفاتر خدمات ارتباطی، مراکز تلفن ثابت و یا امور مشترکین مراجعه و درخواست خروج سیم کارت خود از لیست سیاه را بدهند.
غیر خضوری: مشترک باید با سیم کارت قفل شده با سامانه 9990 تماس گرفته تا سیستم بصورت خودکار تا 24 ساعت پس از تماس اقدام به حذف شماره از لیست سیاه کند.
2- سلب امتیاز سیم کارت:
درصورتی که مشترک بیش از 12 ماه سیم کارت خود را شارژ نکند، خط سلب امتیاز شده و دیگر سیم کارت امکان شارژ نخواهد داشت.
3- سیم کارت فعال نشده:
سیم کارت هنوز مورد استفاده قرار نگرفته، به عبارت دیگر سیم کارت خام میباشد (فعال نشده) و هنوز قابل استفاده نیست.
4- مفقودی سیم کارت:
از طریق سامانه 444 سیم کارت مفقود شده اعلام شود.
5- قطع تقاضای مشترک:
مالک سیم کارت با مراجعه به دفاتر امور مشترکین برای مدت زمان مشخصی اقدام به قطع تقاضای مشترک نموده باشد.

خدمات شارژ همراه اول

 در خصوص انجام عملیات شارژ برای سیم کارت اعتباری، همراه اول در راستای ارتقای سطح کیفی ارائه خدمات به مشترکین خود اقدام به ارائه سرویس های ویژه دیگری نیز کرده است، سرویس هایی همچون شارژ فوق العاده، اعتبار اضطراری و شارژ خودکار. مشترکین سیم کارت همراه اول میتوانند با استفاده از کد شارژ فوق العاده، میزان شارژ بیشتری را بدون پرداخت هزینه اضافه دریافت کنند. از سوی دیگر درصورتی که کاربر در شرایطی اضطراری قرار گرفته باشد میتواند به کمک کد اعتبار اضطراری همراه اول با دریافت میزان کمی شارژ مشکل خود را حل کند تا در موقعیت بهتری اقدام به شارژ سیم کارت خود کند. همین طور با فعال سازی سرویس شارژ خودکار سیم کارت شما همواره قبل از اتمام شارژ، بصورت خودکار شارژ خواهد شد. درصورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هر یک از این سرویس ها بودید میتوانید با کلیک بروی نام سرویس به مقاله اختصاصی آنها مراجعه کنید تا اطلاعات کاملی را کسب کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.