مجله سیم کارت

فاز اول طرح رومینگ ملی به بهره برداری رسید

0 2

فاز اول طرح رومینگ ملی (طرح استفاده متقابل از شبكه‌هاي تلفن همراه)افتتاح شد.
رومينگ ملي، خدمتي است كه با استفاده از آن، يك اپراتور، خدمات شبكه خود را در اختيار مشتركين اپراتورهاي ميهمان قرار مي‌دهد و با انعقاد موافقتنامه، از اپراتور ميهمان، هزينه دريافت مي‌كند. در اين حالت هنگامي كه مشترك اپراتور ميهمان، از محدوده پوشش‌دهي شبكه موضوع پروانه خود خارج مي‌شود، بصورت خودكار امكان برقراري ارتباط و دريافت خدمات تعريف شده از طريق شبكه اپراتور ميزبان را دارد. این طرح در حاضر برای استفاده رایتل از شبکه همراه اول و ایرانسل اجرا می شود.

فاز اول طرح رومینگ ملی (طرح استفاده متقابل از شبكه‌هاي تلفن همراه) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران، رومينگ ملي، خدمتي است كه با استفاده از آن، يك اپراتور، خدمات شبكه خود را در اختيار مشتركين اپراتورهاي ميهمان قرار مي‌دهد و با انعقاد موافقتنامه، از اپراتور ميهمان، هزينه دريافت مي‌كند. در اين حالت هنگامي كه مشترك اپراتور ميهمان، از محدوده پوشش‌دهي شبكه موضوع پروانه خود خارج مي‌شود، بصورت خودكار امكان برقراري ارتباط و دريافت خدمات تعريف شده از طريق شبكه اپراتور ميزبان را دارد. این طرح در حاضر برای استفاده رایتل از شبکه همراه اول و ایرانسل اجرا می شود.

تا پایان مرداد ماه امسال دوره انحصار اپراتور سوم به پایان خواهد رسید و بر همین اساس اپراتورهای دیگر مجاز به ارائه خدمات نسل سوم می‌شوند. اما یکی از پیش شرط‌هایی که از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به عنوان نهاد قانونگذار این حوزه در نظر گرفته شده ارائه رومینگ ملی توسط اپراتورهای اول و دوم است.

براساس اين گزارش با اجرای رومینگ ملی، اپراتورهای جدید می‌توانند با استفاده از امکانات اپراتورهای دیگر سریعتر وارد بازار ارائه خدمات شوند و در بازه‌های زمانی کوتاهتر به سودآوری برسند.

کاهش قیمت تمام‌شده ارائه سرویس در شبکه و استفاده بهتر از زیرساخت‌های موجود در کشور از نتایج اجرای رومینگ ملی عنوان شده که امروز فاز اول آن با حضور وزیر ارتباطات بهره‌برداری شد.

بر اساس اين طرح مشتركان دارنده سيم‌كارت رايتل در نقاط فاقد پوشش هزار و ۱۶۹ شهر و جاده‌هاي اصلي مي‌توانند از سرويسهاي صوت(Voice)، پيامك (SMS) و GPRS،(خدمات نسل دوم) شبكه همراه اول و ايرانسل استفاده كنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.